• hr
  • en
  • de
  • it

Ukleti Holandez ili novi simbol Rijeke

Kritike su do sada išle u dva smjera - zaljubljenici u riječku povijest bili su ogorčeni zbog toga što se na račun "Galeba" zapostavljaju puno značajnije riječke kulturne vrijednosti, dok su politički oponenti aktualne riječke vlasti na desnom dijelu političkog spektra mišljenja da je nedopustivo da se brod Josipa Broza Tita glorificira

Grad Rijeka raspisat će sredinom rujna ove godine natječaj za 30-godišnju koncesiju za Galeb i na taj način okončati, nadaju se u riječkoj vlasti, višegodišnje kritike da je riječ o mrtvom kapitalu, vreći bez dna u koju su uloženi milijuni kuna. Sve će biti u redu ako se pojavi koncesionar koji je spreman uložiti pet milijuna eura u inicijalno uređenje kojim bi se »Galeb« stavio u komercijalnu funkciju.
Ne bude li zanimanja, nastavit će se prozivanja za promašenu investiciju koja služi samo tome da čelnici riječkog SDP-a dobiju otvoreni pljesak na antifašističkim obljetnicama jer je za podizanje atmosfere u publici »Galeb« izuzetno motivacijsko sredstvo.
Kritike su do sada išle u dva smjera - zaljubljenici u riječku povijest bili su ogorčeni zbog toga što se na račun »Galeba« zapostavljaju puno značajnije riječke kulturne vrijednosti, dok su politički oponenti aktualne riječke vlasti na desnom dijelu političkog spektra mišljenja da je nedopustivo da se brod Josipa Broza Tita glorificira jer je riječ o..., zna se već koja šablona slijedi u nastavku. Što se tiče treće skupine kritičara riječke vlasti, riječ je o skepticima koji sumnjaju u sposobnost da nomenklatura s Korza 16 išta može napraviti u komercijalnom smislu. Njih obilježava ideja da bi bilo najbolje »Galeb« potopiti ispred riječke luke i pretvoriti ga u mjesto atraktivno za ronilački turizam.
No, Vojko Obersnel sa suradnicima, prije svega pročelnikom Odjela gradske uprave za kulturu, uvjeren je da će priča s »Galebom« imati sretan kraj i da će on na Riječkom lukobranu postati simbol grada koji ima i kulturnu i komercijalnu vrijednost.
Gradonačelnik Vojko Obersnel potvrđuje da zanimanje za koncesiju postoji.
- Osobno sam razgovarao s nekoliko zainteresiranih za brod »Galeb«, no, kao što sam već rekao, tek kada se prijave na natječaj znat ćemo jesu li iskazane namjere potencijalnih investitora bile realne. Vjerujem da ćemo kroz ovaj natječaj pronaći koncesionara za »Galeb«. No, ako ne bude bilo interesa, »Galeb« ćemo uređivati vlastitim sredstvima, naravno kroz puno duži vremenski period, pojašnjava Obersnel.
On podsjeća da je Republika Hrvatska zaštitila brod »Galeb« kao kulturno dobro te da Grad Rijeka mora voditi računa o kulturnom dobru države.
- Isto tako, Grad mora voditi računa o svom vlasništvu. Brod »Galeb« dio je naše povijesti, svjedoči o jednom vremenu i brojni su ljudi među kojima ima gotovo pa kultni status. Josip Broz Tito bio je svjetski poznat državnik, a danas je značajna povijesna figura. »Galeb« je bio brod na kojem je primao tada najutjecajnije ljude svijeta, poznate državnike, ali i slavne glumce. Uvjeren sam da novac utrošen na »Galeb« nikako nije »bačen« i siguran sam da će brod postati još jedna riječka turistička zanimljivost. »Galeb« će, uopće ne sumnjam, imati svoju publiku iz Hrvatske, regije, ali i iz cijelog svijeta, uvjeren je Obersnel.

Pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Ivan Šarar vjeruje da je »Galeb« komercijalno isplativ projekt bez obzira na cijenu početnih ulaganja i koncesijsku naknadu koje iznose preko 15 milijuna eura.
Nema potapljanja - brod je zaštićen spomenik kulture .
Na pitanje što misli o ideji koju su neki iznijeli da bi brod »Galeb« trebalo potopiti i da na taj način postane atrakcija ronilačkog turizma, pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Ivan Šarar odgovara da tu ideju smatra više kao kreativno ciničnu dosjetku.
- Ali u tom prijedlogu čiji autor već dugo tematizira i naš odnos prema Golom otoku, vidim određenu lucidnost. No ponovimo, »Galeb« je zaštićeni spomenik kulture Republike Hrvatske, stoga je svaka devastacija zakonski kažnjiva, pojasnio je Šarar.
- Koncesija je, s obzirom na to da je brod spomenik kulture, jedina zakonski moguća varijanta. Teoretski je moguće da Grad izvrši inicijalno ulaganje, sam ili kroz EU-fondove u osnovnu obnovu broda. To predstavlja manji dio od navedenih pet milijuna eura, ali i tada bi jedini model daljnje komercijalizacije broda bila koncesija. Zakonski okvir i financijska realnost Grada Rijeke nas na neki način prisiljava da se brodom bavimo baš na ovaj način. Ali, više od samo komercijalne isplativosti, vjerujem da je Galeb zaista ozbiljna internacionalna atrakcija, koja može doprinijeti lokalnom gospodarstvu i imidžu Rijeke. Pritom nemam nikakve ideološke stavove, samo smatram da je povijest broda i ličnost Tita ozbiljan, kontroverzan, višedimenzionalan dio naše prošlosti, kojom se trebamo baviti, ne samo zbog komercijalnih razloga nego iz puno dubljih, identitetskih i povijesnih razloga. Koliko je tema atraktivna, pokazao je i nezapamćen interes medija kako za sadašnju objavu koncesije, tako i za prethodne aktivnosti oko broda »Galeb«. Mislim da kao Riječani trebamo ozbiljno sagledati i valorizirati taj sadržaj naše prošlosti, uz poštovanje svih disonantnih pogleda, različitih mišljenja i stavova, kaže Šarar.

Više o toj temi možete pročitati na linku - http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Titov-brod-Galeb-Ukleti-Holandez-ili-novi-simbol-Rijeke

Izvor: www.novilist.hr