• hr
  • en
  • de
  • it

25.03.2010. ‘Tin’ nije dovoljno čvrst za naše more

Dok se "Jadrolinijin" trajekt "Tin Ujević" nalazi na remontu u suhom doku na splitskim Stinicama (navodno bi se mogao vratiti na svoju liniju za nekoliko dana), nastavljaju se rasprave o kvaliteti broda koji je državna kompanija kupila u ljeto 2003. godine za 7,5 milijuna (kreditnih) eura.
U Grčkoj devet mjeseci
Pod imenom "Ano Chora Express", trajekt je izgrađen praktično na "ledini" u Perami, a zatim je u visokom stupnju izgradnje položen u more gdje su obavljeni ostali radovi.
Nakon samo devet mjeseci plovidbe pod grčkom zastavom, "Tin Ujević" je stigao na prugu za Stari Grad, a tada se spominjalo kako je navodno dobio privremenu dozvolu za plovidbu. Brod je zatim dva puta dodatno prilagođavan za plovidbu Jadranom jer su uvjeti u našim međuotočnim kanalima znatno zahtjevniji od održavanja linija u Grčkoj, a uzrok svega, kako se tada spekuliralo, bile su određene manjkavosti na "Tinu Ujeviću".
Zbog svega toga, ukupni troškovi broda porasli su za još najmanje milijun eura. Dio naših sugovornika iz dalmatinskog pomorskog života posvjedočio nam je kako se pramac trajekta dosta trese tijekom plovidbe po jačem vjetru i valovima, što govori o problemima u konstrukciji.
Ipak, treba znati i da posada "Tina Ujevića" godišnje u prosjeku obavi oko 4000 "manovri" uplovljavanja i isplovljavanja, tijekom kojih nije bilo većih problema, a kamoli incidenata sličnih havariji u splitskoj luci.
- To nije brod za naše more. Radi se o lijepom i luksuznom brodu, ali je građen kao bulk carrier. Naime, takvi teretni brodovi imaju rebra koja su međusobno više razdvojena nego ostali brodovi. Trajekti izgrađeni u hrvatskim brodogradilištima puno su bolje konstrukcijski izvedeni, imaju bolju čvrstoću. "Tin Ujević" nema čvrstoću kao, recimo, trajekti "Marjan" ili "Hrvat" koji su izgrađeni u Hrvatskoj, po standardu hrvatskog registra brodova.
Stoga, pomorski stručnjaci koji će raditi na ovom slučaju ponajprije moraju utvrditi koja je debljina oplate lima i odgovara li standardu, te kako međusobni razmak rebara utječe na čvrstoću trupa - kazao nam je kapetan duge plovidbe s dugogodišnjim stažom, te dodao:
- I grčki i hrvatski registar izdali su trajektu valjane dozvole za plovidbu. Ako je brod građen po grčkom standardu, to ne znači da on odgovara i hrvatskom, no budući da grčki standard treba biti usklađen s međunarodnim, ne vjerujem da su naši kupovali "mačka u vrići".
Dvaput sam kao putnik bio na "Tinu Ujeviću", doduše po jakom nevremenu, ali i golim okom bilo je vidljivo naprezanje i pomicanje trupa na uzburkanome moru. Ipak, smatram da udarac nije bio toliko jak, jer na brodu nije bilo ozlijeđenih. Da je udarac bio toliko snažan, pomakla bi se i vozila na brodu.

Izvor: www.slobodnadalmacija.hr