• hr
  • en
  • de
  • it

24.05.2010. Održana akcija čišćenja “More je život”

Ovog je vikenda na otoku Murteru i Kornatskom otočju održana dvodnevna akcija čišćenja podmorja u sklopu projekta "More je život IV", a u organizaciji Udruge Argonauta iz Murtera.
Akcija je održana povodom obilježavanja 22. svibnja, Dana biološke raznolikosti, a omogućilo ju je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva RH, koje već četvrtu godinu za redom financira projekt udruge "More je život".
Čistilo se na otoku Žutu u uvalama Hijača i Sabuni, te u centru Murtera, uvala Hramina na 4 podlokacije. Pomoć na kopnu roniocima su dali zaposlenici komunalnog poduzeća Murtera, te vlasnici kuća na Žutu i mještani Murtera.
U akciji su sudjelovala 24 roniloca iz cijele Hrvatske (Karlovac, Sisak, Rijeka, Spli i Zadar) a stigli su i gosti iz Slovenije te jedan zaposlenik Finske ambasade.
Stanje na Žutu je prihvatljivo i količine otpada su nevelike, uglavnom plastične i staklene boce te manja količina automobilskih guma.
Ronioc Boris Jadrić iz Splita pronašao je veću količinu odbačenih baterija što govori o namjernom odlaganju otpada u more te ukazuje na nedovoljno razvijenu svijest pojedninaca o štetnosti takvog ponašanja na dugoročnu stabilnost ekosustava u Jadranskom podmorju.
Ronioci su u večernjem dijelu programa akcije posjetili Edukacijski centar za održivi razvoj obale i otoka kojeg vodi udruga Argonauta, gdje su saznali više o bioraznolikosti Kornatskog otočja putem video prezentacije, te su pregledali druge sadržaje ovog posjetiteljskog centra.
Centar mjesta Murter, uvala Hramina većim je dijelom lučko područje za turističke brodice i stanje se može procijeniti kao katastrofalno, rekli su ronioci iz KPA Karlovac koji često sudjeluju na sličnim akcijama diljem obale. Osim desetaka automobilskih guma te boca i posuda svih oblika iznenadila su ih kolica iz supermarketa također odbačena u more.

Izvor: www.ezadar.hr

 

 

Zaključak cijele akcije jest da je potrebno još mnogo sličnih inicijativa da bi se stanje s otpadom u moru popravilo i jače informativno-edukativne kampanje za turiste (posebice nautičare) i lokalno stanovništvo o neprimjerenosti i štetnosti odlaganja otpada u more.