• hr
  • en
  • de
  • it

16.04.2010. Bajs: Većom ponudom i suradnjom do turističkih uspjeha

Prema izvješću HNB-a, prošlogodišnji su dolasci i noćenja stranih turista u Hrvatskoj bili na dobroj razini, a u vrijeme kada je Europa bilježila minuse u dolascima, kod nas je došlo do porasta u broju dolazaka gostiju s naših glavnih emitivnih tržišta, među kojima su i njemačko, talijansko i austrijsko tržište, rekao je ministar turizma Damir Bajs na 3. Hrvatskom turističkom forumu, održanom u okviru danas otvorenog CroTOUR-a, međunarodnog sajma turizma, koji se održava na Zagrebačkom velesajmu.
Hrvatska je, rekao je ministar, zabilježila minus u izvan pansionskoj potrošnji, odnosno gosti su stigli u našu zemlju u gotovo istom broju kao godinu prije, svoj su smještaj čak i slično platili, ali u odredištu nisu potrošili. Stoga bi, smatra ministar, trebalo ojačati i proširiti ponudu u odredištima, u kojima bi sve trebalo biti podređeno turizmu, ukoliko od njega želimo znatnije rezultate.
Kada je riječ o ovogodišnjoj sezoni, naglasio je ministar Bajs, zasad je teško konkretnije prognozirati, jer su siječanj i veljača bili u blažem minusu u usporedbi s godinom ranije, što i ne čudi budući da se u isto vrijeme tada kod nas održavalo rukometno prvenstvo. Za razliku od toga, protekli je ožujak zabilježio pozitivne rezultate, Uskrs je bio dobar, lipanj će predstavljati ispit za domaći turizam, dok su naznake za srpanj, kolovoz i posezonu dobre, rekao je ministar.
Svoj optimizam, kaže, temelji na brojnim pravovremeno poduzetim mjerama, među kojima su i poticaji za avio-odredišta, udvostručeni iznos za promidžbu preko Interneta, ciljano jača promidžba na glavnim emitivnim tržištima, te privremeno ukidanje viza za goste koji dolaze iz Kine, Rusije, Ukrajine, dijela arapskih i drugih zemalja.
S druge strane, naglasio je ministar Bajs, jedan od glavnih problema hrvatskog turizma je upravljanje odredištima, te je predstavnike turističkog sektora podsjetio na važnost suradnje kao jednog od najvažnijih putova k uspjehu.
U sklopu foruma predstavljeno je istraživanje Instituta za turizam o stanju turizma u prošloj, te očekivanjima za ovu godinu. Pritom je istaknuto da je prošle godine u Europi došlo do pada inozemnih dolazaka od 6, a na Sredozemlju od 5 posto, dok je u Hrvatskoj taj pad iznosio svega 1 posto. Zanimljiv je podatak kako su konkurentske zemlje, poput Francuske i Španjolske, zabilježile minuse od 7, odnosno 8 posto u protekloj sezoni. Istodobno, broj noćenja domaćih gostiju u našoj je zemlji opao za 10 posto, dok su noćenja inozemnih turista ostala na istoj razini kao godinu ranije, što je na razini prosjeka konkurentskih zemalja.
Kada je riječ o ukupnoj potrošnji domaćih i inozemnih gostiju, ona doseže brojku od 7,3 milijarde eura, pri čemu pad potrošnje inozemnih gostiju iznosi 14,6 posto, a domaćih 9,7 posto. Prema istraživanju, pad potrošnje inozemnih turista najvećim je dijelom rezultat manje izvan pansionske potrošnje.
Istraživanje navodi i moguća rješenja za odredišnu politiku, među kojima su i provođenje odredišnog menadžmenta (destinacijski menadžment) u praksi od strane turističkih zajednica, pri čemu je nužna suradnja javnog i privatnog sektora.
Neke su od preporuka i jačanje tzv. e-marketinga, otvaranje info-punktova, za što mogu poslužiti i recepcije hotela, bolja prometna povezanost među odredištima, s naglaskom na zračne luke i otoke, te jačanje turističkih proizvoda.
Razlozi za optimizam s kojima bi trebalo dočekati, ali i odraditi nadolazeću sezonu su i istraživanje Eurobarometra, prema kojemu se Hrvatska nalazi na sedmom mjestu planiranih odredišta za provođenje godišnjeg odmora u ovoj godini.
Ohrabrujući podatak je i da polovica Europljana, odnosno 5 posto više u odnosu na prošlu godinu, ima mogućnosti odlaska na godišnji odmor. Uz spomenuto, gotovo će 82 posto građana Hrvatske odmor provesti u svojoj zemlji, za razliku od 32 posto Europljana. A kada je riječ o potrošnji, ona će ovisiti o cjenovnoj politici i, posebice, o povoljnom odnosu vrijednosti za novac.
U nastavku foruma bilo je riječi i o aktualnom stanju na tržištima, o čemu je govorio direktor Glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice, Niko Bulić, te o poslovanju hotelskog sektora i putničkih agencija. Govorilo se i o stanju u domaćim kampovima, rijetkim „pobjednicima" prošlogodišnje sezone, koji su imali rast od 3,3 posto, o problematici u ugostiteljstvu, stanju u marinama i privatnom smještaju, te o uspjesima i situaciji u nautičkom turizmu.

Izvor: www.mint.hr