• hr
  • en
  • de
  • it

Međunarodni arheološki kamp u Murteru postaje tradicionalan i interdisciplinaran!

Muzej grada Šibenika i Udruga Argonauta u rujnu i listopadu ove godine u Murteru okupili su tridesetak polaznika i predavača na drugom Međunarodnom arheološkom kampu Colentum-Murter.
U periodu od od 23. rujna do 6. listopada 2013. u organizaciji Udruge Argonauta i Muzeja grada Šibenika održan je drugi Međunarodni arheološki kamp Colentum-Murter. Na Kampu je sudjelovalo tridesetak polaznika i predavača, a istraživanje i konzervacija lokaliteta su se nastavili do početka studenog. Kamp se i ove godine sastojao od kopnenih i podmorskih istraživanja (terenska nastava), vježbi dokumentiranja te stručnih predavanja. Suorganizatori Kampa bili su Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Sveučilište u Zadru. Voditelj kopnenih istraživanja bio je arheolog mr.sc. Željko Krnčević iz Muzeja grada Šibenika, a suradnici su bili Ivana Cunjac i Milena Ćupin. Voditeljica podmorskih istraživanja bila je prof. dr. Irena Radić Rossi sa Sveučilišta u Zadru. Stručna voditeljica nastavnih aktivnosti bila je prof.dr.sc. Bruna Kuntić Makvić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Kampu je prethodio projekt Matice iseljenika Eco Heritage Task Force 2013. na kojem je sudjelovalo tridesetak mladih ljudi iz šesnaest zemalja svijeta koji su izvršili svojevrsnu pripremu za aktivnosti Kampa.

Studenti slušali predavanja top svjetskih znastvenika iz polja arheologije
Niz uglednih predavača pridonio je ozbiljnosti ovog projekta. Među njima svakako valja istaknuti Bridget Buxton (University of Rhode Island, SAD) i Filipe Viere de Castro (Texas A&M University, SAD). Ne manje važna predavanja održali su i prof. dr. sc. Bruna Kuntić-Makvić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc. dr. sc. Irena Radić Rossi sa Sveučiliša u Zadru, arheolozi Rade Žunić, Filip Matijević, Suzana Čule, Margareta Mikić te arheolog Muzeja grada Šibenika Toni Brajković. Doc. dr. sc. Kristijan Juran iz Centra za jadranska onomastička istraživanja Sveučilišta u Zadru održao je predavanje o toponimiji u funkciji istraživanja arheološke baštine. Dr.sc. Mario Novak je održao zanimljivo predavanje na temu arheološke forenzike, dok je Davor Matešić održao radionicu gradnje suhozida. Instruktor ronjenja, Vedran Dorušić podučavao je studente koji do sada nisu ronili pri probnom zaronu. Zbog svega navedenog akademska vrijednost programa Kampa je procjenjena na 4 ECTS.

Nastavak istraživačko-sanacijskih radova na kopnu i podmorju
Po prvi puta uz pomoć totalne stanice koordinate arheoloških mikro lokaliteta ucrtane su u karte. Polaznici kampa nastavili su istraživati rimsku maritimnu vilu koja je i dodatno sanirana i konzervirana. Sada je jasno da se na lokalitetu Objekta IV tzv. maritimnoj vili gradnja odvijala u nekoliko povijesnih faza što ukazuje na dramatičnost povijesnih događanja na ovom prostoru. Također mladi arheolozi u potrazi za antičkom nekropolom otvorili su nekoliko sondi na južnom podnožju brda Gradina. Arheolozi su otkrili ostatke antičke ahitekture. Zbog nedostatka sredstava biti će potrebna daljnja istraživanja da se utvrdi da li se radi o grobnim komorama ili pomoćnim prostorijama neke antičke građevine. Pod morem u neposrednoj blizini maritimne vile otvorena je sonda na kojoj su studenti istraživali neobičnu drvenu konstrukciju otrkivenu na prošlogodišnjem Kampu. Na žalost zbog nedostatka sredstava biti će potrebno provesti daljna istraživanja kako bi se sa sigurnošću utvrdilo o ćemu se tu radi.

Snimanje dokumentarnog filma o Kampu
Ove godine u aktivnosti Kampa htjeli smo uključiti djecu s posebnim potrebama. Tako je ove godine mladi Ferdo Ježina uz pomoć defektologinje Vedrane Ćetković snimao sve aktivnosti Kampa. Dokumentarac je u pripremi, a njegova premijera se očekuje do sredine prosinca 2013.
Zahvale brojnim sponzorima
Glavni sponzori ovogodišnjeg Kampa bili su Općina Murter-Kornati i TZO Murter-Kornati. Treba svakako istaknuti financijsku potporu Ministarstva kulture, Županije šibensko-kninske i Turističke zajednice Županije šibensko-kninske. Međunarodni arheološki kamp potpomogle su brojne institucije, pojedinci i poslovni subjekti otoka Murtera koji su svojim donacijama sponzorirali smještaj i prehranu studenata i predavača. Slijedi popis sponzora: NACIONALNI PARK "KORNATI", HOTEL "COLENTUM", RONILAČKI CENTAR "NAJADA", RESTORAN "REBAC", ARTECHO D.O.O., GEA TIM D.O.O. Zahvaljujemo Vam se i ovom prilikom! Također ovom prilikom želimo posebnu zahvalnost izraziti vlasnicima terena: obiltelji pokojnog Mile Skračića, Severinu Kulušiću te Đaniju i Željku Kožuliću koji su nam dali dozvolu za istraživanje terena.
Slijedi izjava odgovornog stručnog voditelja cjelokupnih arheoloških istraživanja Colentuma arheologa Muzeja grada Šibenika mr.sc. Željka Krnčevića:
"Međunarodni arheološki kamp u Murteru postaje tradicionalan i interdisciplinaran. Ne samo da polaznici Kampa uče arheološku teoriju i praksu na samom terenu, nego iza sebe i ostavljaju nešto opipljivo, ono što su sami učinili. Tako se u ove dvije godine započelo i s pripremama za gradnju arheološke zbirke u Murteru, izrađuje se arheološka i kulturno povijesna topografija šireg područja, tako da možemo kazati da je unatoč skromnim sredstvima postignuto puno. I sami studenti su zadovoljni učinjenim, posebice istraženim i konzerviranim dijelom Colentuma i početku planiranih sustavnih podmorskih istraživanjadijelova Colentuma. Osim toga, zahvaljujući sastavu organizatora Kampa, za nadati se da će i narednih godina kao predavači dolaziti znanstvenici poznati u arheološkom međunarodnom svijetu."

Galeriju fotografija s ovogodišnjeg Kampa možete vidjeti na slijedećem linku:
Drugi Međunarodni arheološki kamp Colentum-Murter
Kratki promo video ovogodišnjeg Kampa možete pogledati na našem YouTube kanalu:
Međunarodni arheološki kamp Colentum-Murter 2013. - promo

OSOBA ZA KONTAKT:
Luka Ježina, Voditelj Edukacijskog centra za održivi razvoj otoka i probalja
mobitel: 091/403-3033
e-pošta: luka.jezina@argonauta.hr

Izvršna direktorica Udruge Argonauta:
Ivona Jadrić, dipl.oec.