• hr
  • en
  • de
  • it

12.03.2010. Crnogorci, držite se svoga mora!

Koordinacija udruga brodara i brodograditelja Hrvatske u Dubrovačko-neretvanskoj županiji protivi se mogućnosti dogovora da se crnogorskoj floti izletničkih brodova registriranoj za područje nacionalne plovidbe odobri pristup i mogućnost rada u hrvatskom dijelu Jadrana, tzv. kabotaža.

U Koordinaciji brodara takav dogovor smatraju i nelogičnim u trenutku kada se Hrvatska izborila za petogodišnju odgodu kabotaže za europske kompanije od trenutka pristupanja Hrvatske u EU.

 - Kakvo opravdanje se može naći za dogovor s Crnom Gorom i kako će Europa reagirati ako Crnogorcima odobrimo kabotažu, a europskim brodarima ne odobrimo?, na konferenciji za novinare zapitao je predstavnik Koordinacije brodara Niko Miljas.

No, Miljas kaže i to da bi se u pregovorima s crnogorskom stranom hrvatskim brodovima registriranim za područje nacionalne plovidbe trebala omogućiti kabotaža u Crnoj Gori, a Crnogorcima onemogućiti to isto u hrvatskim vodama. Taj stav ovako pojašnjava: 
 - Za njih bi to značilo prelazak iz niže u višu kategoriju bez prave kontrole jesu li ispunili sve kriterije o sigurnosti plovidbe i kvalifikaciji posada kakve moraju ispunjavati naši brodari, pa bismo mi bili u neravnopravnom položaju jer imamo znatno oštrije kontrole i veće troškove. S druge strane, mi ispunjavamo sve kriterije za uplovljavanje u crnogorske vode, kazao je Niko Miljas, spomenuvši i moralnu stranu eventualnog dogovora s Crnom Gorom:
- Ne smijemo zaboraviti ni da su Crnogorci prije 19 godina palili i potapali naše brodove i da smo zbog toga morali dizati kredite i gradili naše flote ispočetka.

Među predstavnicima Koordinacije brodara i brodograditelja bio je i brodograditelj Mato Šagarjelo koji je iznio problem malih škverova koji su bili pred odumiranjem zbog povećanja trošarina. 
 - Nula brodova, toliko je prodano otkad su se uvele trošarine pa do trenutka kada su smanjene. No, smatramo da to nije dovoljno i da trošarine treba još smanjiti, ako ne i u potpunosti ukinuti, kazao je Šagarjelo.
Mali škverovi imaju i problem s razgraničenjem pomorskog dobra (88 posto obale nije razgraničeno), a Niko Miljas u ime Koordinacije istaknuo je kako će se zahtijevati da se svi postojeći škverovi legaliziraju i unesu u prostorne planove.

Izvor: www.slobodndalmacija.hr Davor MLADOŠIĆ / EPEHA