• hr
  • en
  • de
  • it

10.02.2010. Danas u 10 sati prvi plov 33 Americas Cupa

Kao uvod u prvi plov - AdriaticSailor prenosi članak od Nevena Barana međunarodnog presuditelja, koji je imao tu čast suditi prošla dva America's Cupa. Članak je izašao na web stranicama Hrvatskog jedriličarskog saveza.

Što se događa s America's Cupom? Jedan moj dragi prijatelj rekao je: "Nažalost, masovni ulazak sponzora s njihovim uvjetima, ogromna količina novca u opticaju, slavne osobe uključene u kup degenerirali su sportski duh koji je inspirirao davne 1851. regatu za "pokal od 100 gvineja." Je li baš tako?
Prestižni Royal Yacht Squadron je kao i cijela Europa, a pogotovo Engleska tada s visoka gledao na jedriličare drugih kontinenata i Amerikance držao "parvenu" u jedrenju. Kada je kraljica Viktorija sponzorirala regatu 1851. u organizaciji Royal Yacht Squadron-a svrha je bila pokazati svijetu industrijski, vojni i sportski primat Ujedinjenog kraljevstva. "America" je za 20 dana iz New Yorka stigla u Le Havre, pa su Englezi špekulirali da ima skriven motor. U regati oko otoka Wright "America" je kroz cilj ušla 18 minuta ispred 14 engleskih jedrilica nakon 10 sati i 37 minuta natjecanja. Poraz je šokirao kraljicu Viktoriju koja je bila uvjerena u superiornost engleskih jedriličara i jedrilica.
Je li na djelu strast prema kupu ili komercijalni interes? A ego?
Slavne osobe dio su America's Cupa kroz cijelu povijest. Australski medijski magnat Paker je 1962. sa svojega "Gretela" prepotentno iskrcao korimlara Busa Mosbackera ulovio se kormila i odjedrio .... u poraz. Thomas Lipton je sa svojih pet "Shamrocok"-a pokušao osvojiti Cup od 1899. do 1930. Nije mu uspjelo. Međutim, svaki put kad se uputio u pothvat porasla je prodaja Lipton čaja u Americi, a kraljica mu je dodijelila plemićku titulu za njegovu trajnu sportsku aktivnost. Možda je za Royal Yacht Squadron uvijek ostao "parvenu" jer nikada nije postao član. Postupci i situacije u ovih par crtica iz povijesti imaju svoje preslike i paralele u modernom dobu. Reklama uz patriotizam, trgovački interes i ego od samoga početka, pa je možda opravdano dvojiti ima li uopće bitne razlike danas. Kao da je na djelu uvijek isti mehanizam samo se mijenjaju okolnosti i protagonisti u ovisnosti od vremena i trenda.
America's Cup je kroz svoju povijest preko svojih eksponenata uvijek u rukama trenutno cvjetajuće industrije odnosno najlukrativnijeg dijela svjetske ekonomije u sprezi s državama koje na to dodaju patriotsku notu. Primjer je Novi Zealand koji je u igru uvukao nacionalizam koji je kao protuteža bogataškom glamouru pridobio toliko poklonika među "običnim ljudima" diljem svijeta. U Novom Zealandu se i nogometne utakmice mogu pomaknuti radi starta važne regate. U sadašnjosti dominirajuće ideje ekonomskih rastova svih vrsta koriste America's Cup kao tvornicu novca pa možda recentna zbivanja možemo time protumačiti. Gle čuda, banke su bile među najistaknutijim sponzorima posljednjeg kupa.
Nakon što je Alinghi 3. Srpnja 2007. po drugi put osvojio kup, tim Ernesta Bertarellija je pokušao, kao što su to svi i prije njega radili, koristiti pravila tako da uveća svoje šanse da zadrži kup. Osnovan je Club Nautico Espagnol De Vela kao izazivač s timom Desafio Espagnol uz svesrdnu orkestraciju samog Alinghija. Trebalo se jedriti na znatno većim jedrilicama i s brojnijom posadom. To nije ravnodušnim ostavilo Larry Elissonov BMW Oracle koji je spremno poslao svoj izazov kojim je predložio višetrupnu jedrilicu dugu 90 stopa. Nakon što je odbijen pritužio se vrhovnom sudu u New Yorku, koji je jedini nadležan za rješavanje sporova. Sud je odlučio da tek osnovani klub ne udovoljava uvjetima iz Darovnice (Deed of Gift - DOG) temeljnog dokumenta Americas Cupa iz 1857. DOG predviđa da klub izazivač može biti klub koji organizira svoju godišnju regatu. Novoosnovani klub branio se da su organizirali regatu za Optimiste pa ih je prozvao i sam kralj Juan Carlos za neprimjerenost i uplitanje djece. Zanimljivo je da je većina postojećih timova pristala i krenula u pregovore s Alinghijem i u šali "BMW(bi em dabl ju) Oracle" nazivali "Bi em trouble you Oracle". Sudska trakavica trajala je dvije godine. Spor oko izazivača je razriješen u korist Oracla, ali je bilo još podosta povuci-potegni u čemu je Oracle izgleda bolje prošao.
U jednome su se složili: i Alinghi i Oracle terete onog drugog da želi kup dobiti izvan sportskog nadmetanja. Iako se i jedan i drugi zaklinju da treba kup otvoriti putem izlučnog natjecanja i ostalim izazivačima ipak se nikada nisu dogovorili i ostaje samo DOG regata. Ostaje vidjeti dosljednost budućeg pobjednika ovom načelu. Ostali brojni izazivači stoje u redu i čekaju očajnički se trudeći zadržati interes svojih sponzora kojima gori pod noktima osobito u ove dvije godine krize. Misli se da je 2009. prošla temeljem starih ugovora, a da se mnogi ugovori više neće produljivati u 2010. godini, a kamoli započinjati novi.
Jedino je izgleda sigurno da će DOG regata početi 8. veljače 2010. i sastoji se od tri jedrenja. Točka!
Zadnji 32. Americas Cup je u Valenciji zabilježio vrhunac medijske pažnje koju je ikada neka regata u sportskom jedrenju ostvarila uz vrtoglave profite organizatora, Valencije i Španjolske.
U Valenciji se angažirao rekordni broj timova (11) i najmasovnije učešće sportaša i stručnjaka različitih profila, medija i managementa kao nikad do tada. Kreirala se jedna nova skupina profesionalaca u svim domenama koja je zbog otežućih sudskih sporova ostala bez posla, riskiraju marginalizaciju, zaborav i "glad" (jer nemaju od čega plaćati preuzete kredite). Obzirom da milijardere nije briga, ova poveća skupina novih profesionalaca snalazi se svatko na svojem kraju kako zna i umije. Tu su natjecanja u TP52, GP42, RC44, World Match Racing Tour i drugo, ali ulažu i zajedničke napore za "preživljavanje". Ipak sve je to mršavo u usporedbi s kupom. Grupa profesionalnih jedriličarskih timova ove je godine osnovala WSTA
 (World Sailing Teams Association) - Svjetsko udruženje jedriličarskih timova da bi razvila redovitu seriju jedriličarskih natjecanja najvišeg ranga. WSTA, u zajedništvu s glavnim pratnerom Louis Vuittonom organizirala je Louis Vuitton Trophy. Louis Vuitton se kao tradicionalni sponzor izlučnog natjecanja izazivača povukao nakon zadnjeg Americas Cupa nezadovoljan tretmanom i previsokom cijenom svojega angažmana.
Svi su umorni od ove situacije ... sponzori će prvi pobjeći jer nema adekvatne medijske protučinidbe za njihov novac. Mogla bi ostati poveća skupina nezadovoljnih profesionalaca koja se pokušava organizirati kroz svoj WSTA preko imena Louis Vuittona. Međutim i sam Louis Vuitton shvaća da je ovo opasan hod po žici jer svaka aluzija i veza s Americas Cupom mora biti pravilno odmjerena i dogovorena sa Alinghijem koji je vlasnik svih prava na Cup, jer ako se posegne za nedopuštenim pri ruci je uvijek dežuran New York Supreme Court i svi bi sa žice mogli najednom visiti na žici. LVT serija regata daje kakav takav publicitet, ali ni iz daleka onaj medijski rezultat koji daje America's Cup. Inicijativa Louis Vuittona bi imala bolji učinak u zdravijem okruženju bez psihoze isčekivanja i neizvjesnosti kada bi se razabirala kontura sljedećega Americas Cupa.
Pored sapunice America's Cup-a ipak njegov sportski duh nikada nije iščezao. Americas Cup ravnodušnim ne ostavlja niti poklonike niti protivnike. Možete ga mrziti, nazivati "balloon", dosadnim, igrom za bogate, možete ga voljeti zbog inovacije, visoke tehnologije, ljepote jedrilica, diviti se spretnosti i spremnosti sportaša, znanju konstruktora i dizajnera. Na volju vam, ali najstariji sportski trofej: "Pokal od 100 gvineja" i možda baš zbog toga ostaje Sveti Gral sporta.

Izvor: www.hjs,hr

Uglavnom, dvoboj uživo možete pratiti na http://www.americascup.com/en/index.html, početak u 10 sati ujutro.