• en
  • de
  • it

Kiel - dvije medalje za hrvatsko jedrenje!

Svjetski kup skoro da nije mogao završiti na bolji način za hrvatsko jedrenje. Još dvije medalje su spremljene u naše vitrine! Zadnjeg dana natjecanja na regati u njemačkom Kielu srebrno odličje su osvojili Šime Fantela i Igor Marenić u klasi 470, dok se broncom okitila Tina Mihelić u Laser Radialu!
Također izvrstan rezultat Milana Vujasinovića koji je zauzeo šesto mjesto u Laseru. Aron Lolić zauzeo je 11. mjesto, Daniel Mihelić 18.

U ukupnom poretku Svjetskog kupa Šime Fantela i Igor Marenić osvojili su sjajno četvrto mjesto u 470, samo jedan bod dijelio ih je od postolja Svjetskog kupa 2011. godine. Da nije bilo Igorove ozljede početkom godine sigurno je da bi se ova posada popela na postolje. Zbog ograničenog budžeta hrvatski su jedriličari mahom propustili silom prilika prvi dio Svjetskog kupa, regate van Europe, tako da se ni nisu mogli nadmatati za vrh ukupnog poretka. No, čak i s nastupima samo u Europi plasirali su se vrlo visoko. Deveta je Tina u Laser Radialu, a 11. Ivan Kljaković Gašpić u Finnu, odnosno 16. Vujasinović u Laseru.

Na svim regatama Svjetskog kupa u Europi na kojima su nastupili hrvatski su jedriličari osvojili medalje. Da rezimiramo - u Hyeresu je srebrni u Laseru bio Tonči Stipanović, u Medembliku su se na postolje popeli Ivan Kljaković Gašpić, Tina Mihelić i Šime Fantela i Igor Marenić, jedno srebro i dvije bronce u Finnu, Laser Radialu i 470. U Weymouthu ponovno bronca za Ivana Kljakovića Gašpića, te zaključno dva odličja u Kielu. Na svim regatama hrvatski su jedriličari jedrili u još više finala, čak pet finala u Hyeresu i šest u Medembliku. Zaključak je vrlo jednostavan - prvi dio sezone je bio izvrstan.

Kulminacija prvog dijela sezone je pred nama. Krajem mjeseca u Helsinkiju počinje Europsko prvenstvo na kojem se valja iznova dokazati. Također za većinu hrvatskih jedriličara EP je prva od dvije izborne regate za Olimpijske igre 2012. godine. U nekim klasama, poput muškog i ženskog 470, Laser Radiala ili 49er-a imamo samo jednu posadu u olimpijskom ciklusu tako da oni nemaju pritisak nacionalne norme i mogu se posvetiti isključivo međunarodnoj, međutim za Laser, Finn i RS:X EP je od ključne važnosti za sve one koji žele nastupiti na OI u Londonu, za Zvijezdu je bodove nosila regata Svjetskog kupa u Weymouthu. Situacija je neizvjesna u svim klasama, a pogotovo će biti zanimljivo pratiti razvoj situacije u Laseru i Finnu, gdje imamo više kormilara koji jedre u svjetskom vrhu. Nažalost, samo jedan može otići na OI. Tako da se s maksimalnom pozornošću za Helsinki spremaju finaši Ivan Kljaković Gašpić i Marin Mišura, odnosno laseraši Tonči Stipanović, Milan Vujasinović, Luka Radelić, Aron Lolić, Daniel Mihelić, Ivan Taritaš. U dosadašnjem dijelu sezone Ivan Kljaković Gašpić bio je bolji od Marina Mišure, dok su od skupine laseraša rezultatima se izdvojili Stipanović i Vujasinović. Svjetski kup skoro da nije mogao završiti na bolji način za hrvatsko jedrenje. Još dvije medalje su spremljene u naše vitrine!
Zadnjeg dana natjecanja na regati u njemačkom Kielu srebrno odličje su osvojili Šime Fantela i Igor Marenić u klasi 470, dok se broncom okitila Tina Mihelić u Laser Radialu! Također izvrstan rezultat Milana Vujasinovića koji je zauzeo šesto mjesto u Laseru. Aron Lolić zauzeo je 11. mjesto, Daniel Mihelić 18.

Na svim regatama Svjetskog kupa u Europi na kojima su nastupili hrvatski su jedriličari osvojili medalje. Da rezimiramo - u Hyeresu je srebrni u Laseru bio Tonči Stipanović, u Medembliku su se na postolje popeli Ivan Kljaković Gašpić, Tina Mihelić i Šime Fantela i Igor Marenić, jedno srebro i dvije bronce u Finnu, Laser Radialu i 470.
U Weymouthu ponovno bronca za Ivana Kljakovića Gašpića, te zaključno dva odličja u Kielu. Na svim regatama hrvatski su jedriličari jedrili u još više finala, čak pet finala u Hyeresu i šest u Medembliku. Zaključak je vrlo jednostavan - prvi dio sezone je bio izvrstan.

Kulminacija prvog dijela sezone je pred nama. Krajem mjeseca u Helsinkiju počinje Europsko prvenstvo na kojem se valja iznova dokazati. Također za većinu hrvatskih jedriličara EP je prva od dvije izborne regate za Olimpijske igre 2012. godine.
U nekim klasama, poput muškog i ženskog 470, Laser Radiala ili 49er-a imamo samo jednu posadu u olimpijskom ciklusu tako da oni nemaju pritisak nacionalne norme i mogu se posvetiti isključivo međunarodnoj, međutim za Laser, Finn i RS:X EP je od ključne važnosti za sve one koji žele nastupiti na OI u Londonu, za Zvijezdu je bodove nosila regata Svjetskog kupa u Weymouthu. Situacija je neizvjesna u svim klasama, a pogotovo će biti zanimljivo pratiti razvoj situacije u Laseru i Finnu, gdje imamo više kormilara koji jedre u svjetskom vrhu. Nažalost, samo jedan može otići na OI.
Tako da se s maksimalnom pozornošću za Helsinki spremaju finaši Ivan Kljaković Gašpić i Marin Mišura, odnosno laseraši Tonči Stipanović, Milan Vujasinović, Luka Radelić, Aron Lolić, Daniel Mihelić, Ivan Taritaš. U dosadašnjem dijelu sezone Ivan Kljaković Gašpić bio je bolji od Marina Mišure, dok su od skupine laseraša rezultatima se izdvojili Stipanović i Vujasinović.