• hr
  • en
  • de
  • it

17.06.2010. Prosjed pomoraca u Splitu

Subotnji prosvjed na Gatu sv. Petra u splitskoj luci bit će posljednje upozorenje Vladi da prepozna pomorce kao zasebnu socijalnu i pravnu kategoriju radnika, a ako se ni nakon toga stvari ne pomaknu s mrtve točke, spremni smo na žešće akcije, pa čak i na blokadu luka - ističu to Anton Malger i Branko Berlan, zamjenik predsjednika i tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH), najavljujući skup kojemu bi u subotu, od 10 sati, trebalo nazočiti oko 200 pomoraca i njihovih sindikalnih predstavnika, ali i drugih radnika koje SPH poziva na prosvjed.
- Nakon 20 godina sustavnog zanemarivanja pomoraca i dvije godine neuspješne porezno-socijalne reforme, ljudi koji žive od navigavanja više ne mogu slušati prazna obećanja iz Vlade. Ministarstvo mora napravilo je određeni iskorak u socijalnoj reformi, ali prepreke su u ostalim ministarstvima, pogotovo u sektoru zdravstva, gospodarstva i rada. Čini se da je pomorac svima dobar kada u Hrvatsku donosi "friške" devize i kada mora platiti porez, te zdravstvene i mirovinske doprinose, iako zauzvrat ne dobija ništa do države - ističe Berlan i dodaje:
- Primjerice, puno se govori o povratku beneficiranog staža, ali čini se da će to biti samo prepisivanje odredbi iz mirovinskih zakona u Pomorski zakonik, čime će sustav dokazati kako ne prepoznaje specifičnosti pomoračkog zanimanja.
U praksi to znači da bi pomorac morao 60 godina ploviti kako bi dosegnuo 30 godina stvarnog staža i pravo na odlazak u mirovinu (standardni ugovori pola godine na brodu-pola godine kod kuće), što je jednostavno nemoguće, pogotovo danas kada ni domaće ni strane kompanije ne žele pomorca pa ni zapovjednika starijeg od 60 godina, a neki otpuštaju konobare već u 40. godini.
Dopredsjednik Malger tvrdi kako su stručnjaci medicine rada jasno kazali kako pomorci imaju pravo na beneficirani staž te da SPH neće pristati na nova odugovlačenja i prepucavanja s nadležnim ministarstvima o toj temi.
- Što tek reći na činjenicu da još uvijek nisu otvorene posebne ordinacije za pomorce, što smo imali godinama, pa članovi posada ne mogu dočekati zakazane termine pregleda, jer ili odu na brod ili još više obole. Poseban problem je i manjak prostora za vježbenike koje država stipendira, a ne može prisiliti kompanije da mladim pomorcima omogući kvalitetnu praksu. Predlagali smo da se brodare oslobodi plaćanja doprinosa za vježbenike, ali to nije palo na plodno tlo. Posljedica toga mogao bi biti kroničan manjak kvalitetnog kadra i svođenje slavnog zvanja na nekoliko tisuća pomoraca u nacionalnoj plovidbi - zaključuje Malger.

Izvor: www.slobodnadalmacija.hr