• hr
  • en
  • de
  • it

04.05.2010. Koćarica Margarita namjerno potopljena?

Sedam desetljeća stara drvena ribarica »Margarita« koja je mjesecima potopljena ležala na mrtvom vezu luke u Malinskoj, netragom je nestala baš u trenutku kad je Županijska lučka uprava »Krk« trebala pokrenuti postupak njena zbrinjavanja. Osamnaestmetarski brod koji već cijelo desetljeće zbog isteka svjedodžbe o sposobnosti plovidbe nema mogućnost isplovljenja iz mjesne luke, pod okriljem je noći »ispario« na veliko iznenađenje mještana tog krčkog mjesta, ali i nadležnih iz ŽLU Krk te Lučke kapetanije Rijeka, institucija koje su mjesecima nastojale potaknuti njegova vlasnika na sanaciju ruiniranog broda potopljenog tek kojih stotinjak metara od mjesta gdje je godinama na dnu ležala »Biserka M« - jedrenjak kojeg su nakon desetogodišnjeg natjeravanja s tvrdoglavim vlasnikom nadležni morali prisilno izvući na kopno, a potom i razrezati na komade. Sumnje predstavnika ŽLU Krk i Lučke kapetanije Rijeka da »Margarita« ipak nije otplovila u sretniju budućnost (što je s obzirom na njeno stanje potpuno nevjerojatno) potvrdile su izvidne radnje Lučke kapetanije Rijeka čiji su predstavnici, iako izbjegavajući dati konkretan odgovor, posredno potvrdili sumnje da je brod kriomice otegljen na pučinu i potopljen na morsko dno!
- U ovom vam trenutku ne smijem dati službeni odgovor o sudbini broda koji, ako ništa drugo, bez naše suglasnosti nije smio napustiti luku, istaknuo je riječki lučki kapetan Darko Glažar. Naglasio je i kako je nakon saznanja da je brod »nestao« vlasnik pozvan na razgovor. Imam pred sobom zapisnik o ispitivanju osumnjičenika i mogu potvrditi da Lučka kapetanija zna gdje se nalazi »Margarita«, napomenuo je Glažar koji, sve dok je postupak još u tijeku, ne želi decidirano potvrditi da je brod potopljen. Ipak, iz njegovih riječi zaključujemo kako u pogledu na »Margaritu« u ovom trenutku uistinu »uživaju« isključivo ribe.
- Procedura u ovakvim slučajevima postoji i mi je se strogo pridržavamo. Opasnosti po okoliš nema, a ono što javnost može znati je i to da se ne radi o »fantomu«, odnosno nestalom brodu, jer nakon svega poduzetog Kapetanija zna gdje je »Margarita« završila. Ono što je pozitivno (i što također potvrđuje da je brod potopljen op.a.) je i činjenica da se radi o drvenoj koćarici koja će se s vremenom raspasti pa neke dugoročnije ugroze okoliša neće biti, dodao je Glažar. U svakom slučaju, vlasnik se o sudbini svog broda očitovao i javnost će o svemu dobiti službenu informaciju, zaključuje naš sugovornik dodajući kako je izvjesno da će zbog kršenja niza zakonskih odredbi vlasnik »Margarite« biti procesuiran i sankcioniran.
- Da je »Margarita« »nestala«, postala sam svjesna u trenutku kad sam se u Malinskoj trebala naći s predstavnicima Jadranskog pomorskog servisa kako bi utanačili posljednje tehničke detalje planiranog tegljenja i izvlačenja broda na obližnji nasip, gdje je trebao biti razrezan i uništen, otkrila nam je Dijana Mihaljević, ravnateljica ŽLU Krk. Možete zamisliti iznenađenje kad sam došla na mjesto gdje je mjesecima ležala ta ribarica i shvatila da je više nema. Prvotno zadovoljstvo činjenicom da brod u vlasništvu Armanda Škarpe iz Malinske više nije problem ustanove koju vodim, ubrzo je zamijenila sumnja i zabrinutost njegovom sudbinom, posebice nakon što sam se raspitala o njemu u lukama kojima upravljamo i shvatila da se brod nigdje nije pojavio. Tad sam i posumnjala da bi potapljanje mogla biti najizvjesnija Margaritina sudbina. O svemu smo odmah izvijestili Lučku kapetaniju koja u ovakvim slučajevima ima obvezu odraditi izvide, rekla je Mihaljević. Istakla je kako pretpostavlja da je sam vlasnik (ili netko po njegovu nalogu), vjerojatno nakon što je uvidio da je »vrag odnio šalu« i da mu se smiješi nimalo jednostavan i jeftin postupak prisilnog zbrinjavanja, procijenio kako mu je jeftinije brod u vlastitom aranžmanu »fondat« daleko od očiju javnosti i predstavnika nadležnih službi, zaključuje Mihaljević.

Zbrinjavanje« na svoju ruku - prekršaj
Kontrolirano potapljanje brodova nije mogućnost koju važeći zakonski propisi isključuju, iako se u takvim slučajevima mora zadovoljiti čitav niz propisa za čiju je provedbu uz Ministarstvo mora zaduženo i Ministarstvo zaštite okoliša, naglasio je Glažar. Takvo »zbrinjavanje« na svoju ruku u svakom je slučaju prekršaj, zaključio je lučki kapetan.

Priče među lokalnim ribarima
Osamnaestmetarski brod već dulje je vrijeme na svome vezu bio okružen plivajućim branama koje priječe širenje eventualnih onečišćenja malinskarskom lukom. Da opasnosti od zagađenja mora uzrokovanih izlijevanjem goriva ili ulja iz brodskih tankova i motora potopljenog broda ipak nema, potvrdila nam je ravnateljica ŽLU Krk ustvrdivši kako su predstavnici nadležnih tijela svojevremeno pregledali brod i ustvrdili kako u njegovoj unutrašnjosti nema tvari koje bi predstavljale opasnost za okoliš. Spomenimo i kako se među lokalnim ribarima proširila informacija kako je Margarita potopljena na dubini od oko 50 metara, tek koju milju od obale u akvatoriju pred Malinskom.

Izvor: www.novilist.hr