• hr
  • en
  • de
  • it

03.09.2010. Zabranjen izlov školjaka u zapadnoj Istri

Zabranjuje se izlov, sakupljanje i promet školjkaša iz proizvodnog područja za izlov školjkaša Zapadna obala Istre - zona I, II i III, odnosno od Barbarige do Savudrije, te proizvodnog područja za uzgoj školjkaša Savudrijska vala. Informacija je to koju su nam potvrdili u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja.
Naime, u školjkašima na tom području utvrđena je povećana koncentracija biotoksina iz skupine DSP (Diarrhetic Shellfish Poison), koji kod konzumenata uzrokuje probavne tegobe.
Zabrana je, valja istaknuti, stupila na snagu već 28. kolovoza, ali resorno ministarstvo o tome ne obavještava potrošače na svojim web-stranicama, već šalje dopise nadležnim institucijama te uzgajivačima i otpremnim centrima.
U odgovorima Ministarstva ribarstva nije, doduše, navedeno kada je otkriven DSP u školjkama, ali iz naših smo izvora dobili na uvid dopis nadležne inspekcijske službe u kojem se navodi da je zapravo zabrana stavljanja u promet trebala vrijediti za sve školjkaše izlovljene ili prikupljene od 23. kolovoza, kada je obavljeno uzorkovanje, do danas.
Naime, s tim je datumom valjalo iz prometa povući te neškodljivo ukloniti sporne školjkaše. Je li to i učinjeno, ostaje nam nepoznato. Nejasno je i zašto je nadležnom laboratoriju u Rijeci trebalo pet dana za konstatiranje da je u uzorcima povećana razina biotoksina, iako se ti podaci trebaju dobiti u roku od tri dana.
Michael Tasić iz porečke ribarske zadruge Istra, koja ima otpremni centar, ne želi ulaziti u to tko je i je li netko pogriješio šaljući obavijest o zabrani gotovo tjedan dana nakon uzorkovanja, no ističe da je nemoguće povući iz prometa školjkaše prodane pet dana ranije. Upozorava da je riječ o osjetljivoj namirnici koja se mora konzumirati vrlo brzo nakon kupnje.
Tasić veli da je njihov otpremni centar pustio u promet određenu manju količinu školjkaša nakon 23. kolovoza i da je to sigurno već konzumirano. Ističe, međutim, da se nikada ništa nije dogodilo, u smislu da je bilo masovnog trovanja biotoksinima u školjkama, pa pretpostavlja da je njihova razina ipak bila niža od one koja bi prouzročila probleme kod konzumenata.
No, to je ipak pokazatelj da nadležne institucije još ne reagiraju pravovremeno u ovakvim slučajevima te bi eventualno masovnije trovanje biotoksinima iz bilo koje skupine bilo gotovo neizbježno kad bi oni dosegli višu razinu u školjkašima.
Potrošače svakako zbunjuje činjenica da su na pultovima, unatoč zabrani, bile i kapešante, vongole, dondole, mušule, odnosno one školjke koje se ne uzgajaju, već izlovljavaju. Pitanje je to na koje bi ribarska i sanitarna inspekcija morale imati odgovor, budući da one kontroliraju sljedivost robe na ribarnicama. Zasad možemo tek pretpostaviti da su sporni školjkaši dopremljeni iz drugih dijelova Hrvatske ili Italije.
Tu se, međutim, javlja i problem plasmana školjkaša na našim ribarnicama. Naime, kod nas se oni u većini slučajeva prodaju rasuti po štandovima, iako bi trebali biti zapakirani u vrećice obilježene deklaracijama. Ovako se teoretski može dogoditi da se danima prodaju školjke s istom deklaracijom, iako se ne radi o onima izlovljenim ili uzgojenim na istom području, i nad kojima je u isto vrijeme obavljeno uzorkovanje.
Inače, uzorkovanje mora na području zabrane izlova obavljat će se svakih 48 sati, a zabrana će ostati na snazi sve dok dva uzastopna nalaza ne budu negativna.

Izvor: www.glasistre.hr