• hr
  • en
  • de
  • it

02.06.2010. Obrtnik ´blokirao´ ACI Dubrovnik

Nakon što je dubrovački obrtnik i vlasnik "Nautika servisa" Nikola Beg početkom tjedna blokirao ulazak u ACI-jevu marinu u Komolcu, gdje mu je zbog odbijanja plaćanja potkoncesije onemogućen ulaz i pristup brodu za čiji ga je popravak angažirao vlasnik, te je intervenirala i policija, priča je dobila nastavak.
- O svemu što se događa izvijestio sam Državni inspektorat i Obrtničku komoru jer nisam napravio ništa nelegalno, kaže vlasnik obrta za servis brodova u dubrovačkom Orsanu Nikola Ban.
- Uprava me je odbila kada sam zatražio "pravu" potkoncesiju, koja bi mi omogućila zakup prostora i rad u marini. Ponuđeno mi je da plaćam samo dolazak i pristup brodovima jednokratnom uplatom od 15 tisuća kuna ili 500 kuna dnevno, ali ja ne želim plaćati zrak.
Tvrdim da postoje dvostruki kriteriji izdavanja potkoncesija. Neobično je da je do ovoga tjedna takva potkoncesija stajala 30 tisuća kuna, a sada je odjednom snižena na 15 tisuća kuna, ogorčen je vlasnik "Nautika servisa".
On, inače, ima obrt u Orsanu, ali u marini su tri broda za čije održavanje ima punomoć vlasnika.
Iz ACI-ja poručuju kako se jednak postupak, u skladu sa zakonom, provodi u svim marinama u Hrvatskoj te da imaju više od 200 poslovnih prostora i osoba koje u njima rade i plaćaju zakupninu, komunalnu naknadu, spomeničku rentu i ostalo.
Ističu i kako su pomorsko dobro od države dobili u koncesiju, zajedno sa svim djelatnostima koje se na njemu mogu obavljati. Ako djelatnost žele nekome drugome prepustiti, moraju mu izdati potkoncesiju koju odobrava Vlada, a 1,5 posto prihoda od zarade dati državi.
- U našoj su marini tri takva zakupca koja uredno plaćaju sve režije, a donedavno je dvadesetak obrtnika "sa strane" dolazilo i radilo na brodovima bez ikakve naknade ACI-ju.
Palili su, brusili, trošili vodu i struju, a da pritom nisu plaćali nikakve režije, do prije mjesec dana kada smo odlukom nastojali uvesti malo reda, pojašnjava direktor ACI-jeve marine Dubrovnik u Komolcu Mato Franković i smatra kako cijena od 15 tisuća kuna godišnje nije previsoka, to više jer su njome obuhvaćene sve režije i za sada su se četiri obrtnika za nju odlučila.
Franković dodaje kako su među razlozima takve odluke i sigurnosni, jer uprava marine odgovara za sve što se u njoj događa, pa i moguće požare i nesreće nastale nakon što je plovilo u njoj servisirano.

Izvor: www.slobodnadalmacija.hr