• hr
  • en
  • de
  • it

02.02.2010. Novouređeni svjetionici postat će turistička atrakcija

Najmom do uređenja 31 spomenika kulture na moru. Svjetionici, u čiju obnovu unutrašnjosti treba uložiti i nekoliko stotina tisuća eura, davat će se u najam samo pravnim ili fizičkim osobama iz Hrvatske na 10 godina.

Od 48 svjetionika na Jadranu, njih čak 31 traži temeljito uređenje unutrašnjosti. Naime, danas su svi oni automatizirani i rade prema svim propisima, dok se na 17 svjetionika, koji su također automatizirani, nalazi i stalna posada. O planu uređenja i davanja u najam svjetionika razgovarali smo s Matom Perišićem, direktorom Plovputa, koji održava svjetionike na Jadranu.
»Stanje u kojima su zatečeni svjetionici je katastrofalno. U neke se nije ulagalo već 150 godina, ali u neke, naročito one u kojima se nalaze posade, nešto se ipak ulagalo«, kaže Perišić.
Plan je svjetionike, odnosno spomenike kulture nulte kategorije, vratiti u život. Stoga je napravljen plan gospodarenja hrvatskim svjetionicima koji je poslan Vladi, a koja ga je prihvatila. U planu je navedeno pojedinačno što treba napraviti na svakom od svjetionika - "očima Jadrana". Zatraženo je da se svjetionici, u koje treba uložiti nekoliko stotina tisuća eura, mogu iznajmiti trećim osobama na 10 godina. Pripremljena je projektna dokumentacija, a područni konzervatorski odjel udario je pečat na idejni i izvedbeni projekt. »Sada planiramo s projektima ići na natječaj za najam svjetionika na 10 godina, uz uvjet da se prema toj projektnoj dokumentaciji popravi njihova unutrašnjost«, ističe Perišić. Dodaje da je to način da se sačuvaju spomenici kulture, a od čega će imati korist i šira društvena zajednica. Za ovu se godinu natječajem planira dati u najam 14 svjetionika. »Usko grlo su nam područni uredi za zaštitu spomenika koji vrlo detaljno obavljaju svoj posao, tako da se potvrde od njih čekaju i po nekoliko mjeseci«, kaže Perišić. Napominje da se na natječaj za najam u razmatranje neće uzimati tvrtke registrirane izvan Hrvatske, nego samo fizičke i pravne osobe registrirane u Hrvatskoj.
Perišić objašnjava da je 11 svjetionika s 21 apartmanom već prilično uređeno i oni se trenutačno iznajmljuju turistima. U 17 svjetionika nalaze se svjetioničari koji će i dalje ostati na svojim radnim mjestima, bez obzira na iznajmljivanje.
»Nastojat ćemo sve svjetionike aktivirati, što bi mogao biti pravi turistički "bum", posebice jer će se u promociju ići preko medija«, ističe Perišić. Objašnjava da su svi svjetionici u vlasništvu države, a koncesija nad njima neće se davati, jer se koncesija u pravilu daje na razdoblje dulje od deset godina. Tu je, pak, riječ o ugovorima za najam svjetionika na 10 godina, prema kojem se u tom razdoblju moraju urediti njihove unutrašnjosti. Svjetionici koje trenutačno iznajmljuje Plovput i koji su uređeni moći će se prema ugovoru unajmiti na pet godina. »Plan je, dakle, da u 10 godina svaki svjetionik na Jadranu bude potpuno uređen i obnovljen, čime se štiti i čuva hrvatska kulturna baština«, zaključuje Perišić.
Napominje da se vodilo računa i o okolišu, tako da će sve otpadne vode na svakom od svjetionika ići preko pročišćavača, odnosno bioloških jama.

Svjetionik Savudrija sagrađen 1818.
Najstariji svjetionik na Jadranu je Savudrija, sagrađen 1818., a posljednji je sagrađen 1903. godine. Ni jedan od njih nije sličan nekom drugom, tako da svaki od njih priča posebnu priču.

U najam idu dva svjetionika u Istri
Ove godine prvi na natječaju za najam svjetionika na deset godina naći će se svjetionici Verulera i Verudica u Istri, te svjetionik Strašica pokraj Senja. Inače, za novogodišnje i božićne blagdane svi su svjetionici u Istri bili popunjeni, kažu u Plovputu. Najveće zanimanje bilo je za svjetionike Sveti Ivan na pučini, Porer i Savudrija. Nedavno su u Hrvatskoj bili japanski turistički radnici, koji su bili oduševljeni viđenim svjetionicima.

Izvor: www.vjesnik.hr Ivan Smirčić, 27.01.2010.